Rozróżnienie między prawdziwą, a sztuczną skórą jest trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę postęp w produkcji materiałów syntetycznych. Niektóre produkty opisane jako „naturalna skóra” mogą zawierać jedynie jej niewielką część – to świadomy zabieg marketingowy, który łatwo wprowadza w błąd. Jeśli zależy Ci na produktach wysokiej jakości, które będą Ci służyć przez lata, warto nauczyć się samodzielnie rozpoznawać prawdziwą skórę.
Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów, które pomogą Ci odróżnić prawdziwą skórę od sztucznej.
Niektóre produkty opisane jako „naturalna skóra” mogą zawierać jedynie jej niewielką część – to świadomy zabieg marketingowy.
Wielokrotnie spotykaliśmy się z zaskoczonymi i rozczarowanymi klientami, którzy przychodzili do naszej pracowni, aby zszyć lub odnowić „skórzaną” torebkę czy pasek. Okazywało się, że mimo zapewnień o wykonaniu z „prawdziwej skóry”, akcesoria te psuły się już po kilku miesiącach, a czasem nawet tygodniach.
Produkty oznaczone jako skóra naturalna często są wyrobami z tak zwanej skóry klejonej- najniższej klasy skóry. Jest to nic innego jak zmielone odpady garbarskie połączone ze sobą sztucznym związkiem. Nierzadko producent określa produkt jako skórzany, który zawiera jedynie niewielki procent prawdziwej skóry (10-20%) a prócz tego warstwy syntetyczne.
Uczciwe produkty skórzane dumnie noszą etykiety takie jak "100% prawdziwej skóry" lub "pełnoziarnista skóra licowa".
Jeśli zobaczysz coś oznaczone jako: skóra klejona (bonded leather), skóra PU, skóra wegańska, skaj, leatherette, ocean leather, skóra pinatex, lub skóra syntetyczna- nie jest to prawdziwa skóra. Zawsze zwracajcie uwagę na procentowy skład. Uczciwe produkty skórzane dumnie noszą etykiety takie jak "100% prawdziwej skóry" lub "pełnoziarnista skóra licowa". Zwróć także uwagę na cenę. Choć każdy lubi dobre okazje, prawdziwa skóra zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną w porównaniu z imitacjami. Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa prawdopodobnie tak jest.
Prawdziwa skóra w zbliżeniu
Prawdziwa skóra to materiał naturalny, gdy przesuniesz po niej palcami zauważysz, że nie jest idealnie gładka. Naciśnij skórę, sprawdzając, czy pojawią się zagniecenia i zmarszczki. Powinna pomarszczyć się pod dotykiem, podobnie jak nasza skóra. Imitacje zazwyczaj pozostają sztywne i zachowują swój kształt pod naciskiem, oraz trudniej się zginają.
Prawdziwa skóra to materiał naturalny, gdy przesuniesz po niej palcami zauważysz, że nie jest idealnie gładka.
Ma ona charakterystyczny, naturalny zapach. To pozostałość po procesie garbowania.
Nie ma niezawodnego sposobu na podrobienie zapachu prawdziwej skóry. Ma ona charakterystyczny, naturalny zapach. To pozostałość po procesie garbowania. Nie przejmuj się jeśli nie umiesz rozpoznać zapachu typowego dla naturalnej skóry, na pewno za to rozpoznasz zapach sztucznego materiału! Syntetyczna skóra pachnie po prostu plastikiem. Pamiętaj, że produkty ze sklejki skórzanej (te zawierające jedynie mały procent skóry) również mogą wydzielać ten charakterystyczny naturalny zapach. Dlatego zawsze upewniaj się z jakim składem masz do czynienia patrząc na metkę.
Prawdziwa skóra jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, co sprawia, że każdy jej kawałek jest tak unikalny, jak zwierzę z którego pochodzi.
Struktura powierzchni skóry nie jest całkowicie jednolita i często zawiera skazy i niedoskonałości. Zaskakująco, niedoskonałości w skórze uważane są za pożądane. Prawdziwa skóra jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, co sprawia, że każdy jej kawałek jest tak unikalny, jak zwierzę z którego pochodzi. Sztuczna skóra za to zazwyczaj ma powtarzający się wzór, idealne krawędzie i jednolitą teksturę.
Informacje
Dane firmy
kontakt@mdotm.pl
P.P.H.U. Majkowski
NIP: 1250084257
05-270 Marki
Zygmuntowska 10A