Skóra licowa jest trwalsza, odporna na zabrudzenia i łatwiejsza w pielęgnacji. Zamsz, z kolei, jest bardziej delikatny i wymaga starannej pielęgnacji, ale jego miękkość i aksamitna faktura nadają produktom elegancji i szyku. Warto również rozważyć wybór nubuku, który łączy w sobie zalety skóry licowej i zamszu – jest bardziej wytrzymały niż zamsz, a jednocześnie bardziej miękki i elegancki niż skóra licowa.
Podsumowanie
Nubuk to rodzaj skóry, który często jest mylony z zamszem ze względu na podobną, aksamitną powierzchnię. Jednak nubuk, w przeciwieństwie do zamszu, powstaje poprzez delikatne zeszlifowanie wierzchniej warstwy skóry, czyli lica. Nubuk jest uznawany za znacznie bardziej elegancki i szlachetny niż zamsz. Ze względu na swoją wytrzymałość i twardość nubuk początkowo używany był głównie przy produkcji obuwia przeznaczonego dla pracowników kopalni. Obecnie najpopularniejszym zastosowaniem tego surowca są luksusowe kurtki czy buty. Nubuk jest bardziej odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne niż zamsz, co sprawia, że jest to dobry wybór dla osób poszukujących trwalszego materiału. Jednak, podobnie jak zamsz, nubuk wymaga regularnej impregnacji, aby zachować swoje właściwości i estetyczny wygląd
Zamsz to rodzaj skóry, który powstaje w wyniku szlifowania spodniej warstwy skóry zwierzęcej, zwanej mizdrą. Najczęściej pozyskuje się go od zwierząt takich jak sarny, jelenie, łosie, owce czy renifery. Charakteryzuje się miękką, aksamitną powierzchnią oraz matowym wykończeniem. Zamsz jest bardzo przyjemny w dotyku, ale jednocześnie bardziej delikatny i podatny na zabrudzenia i uszkodzenia niż skóra licowa. Wymaga starannej pielęgnacji i impregnacji, aby zachować swój atrakcyjny wygląd. Sprawdzone preparaty do impregnacji skóry zamszowej mają formę sprayu. Do czyszczenia zaś używa się delikatnych szczoteczek, które można znaleźć w większości sklepów obuwniczych. Należy unikać noszenia zamszowych produktów w deszczowe dni, ponieważ materiał ten łatwo wchłania wilgoć i może ulec zniszczeniu. Zamsz jest często wykorzystywany do produkcji butów, torebek, rękawiczek oraz elementów dekoracyjnych. Jego miękkość i elastyczność sprawiają, że idealnie dopasowuje się do kształtu stopy czy dłoni, zapewniając wysoki komfort noszenia.
Skóra licowa to najbardziej rozpoznawalny rodzaj skóry naturalnej. Powstaje poprzez obróbkę zewnętrznej warstwy skóry zwierzęcej, nazywanej licem. Licowanie w kaletnictwie polega na impregnowaniu skóry woskiem. Taki zabieg nadaje skórze gładkość i połysk oraz sprawia, że mniej widać na niej wszelkie zarysowania, zagniecenia, oraz jest bardziej odporna na zabrudzenia czy też wilgoć. Przekłada się to także na długi okres życia produktów z niej wykonanych.Warto jednak pamiętać, że skórzane produkty trzeba odpowiednio pielęgnować i o nie dbać, sam fakt że są wykonane z dobrej jakości skóry nie gwarantuje ich długowieczności. Tutaj przeczytasz jak troszczyć się o swoje skórzane rzeczy.
Ten typ skóry uważany jest za bardziej elegancki i luksusowy ze względu na szlachetność materiału, z jakiego jest wykonany oraz właściwości, jakie nadaje jej taki sposób obróbki.
Rodzaje skóry naturalnej możemy podzielić ze względu na jej gatunek, bądź ze względu na sposób jej obróbki. W tym artykule omówię ten drugi podział skóry naturalnej. Najbardziej popularne rodzaje skóry naturalnej, które spotykamy w produktach takich jak buty, torebki, kurtki czy meble to zamsz i skóra licowa. Choć oba materiały pochodzą z tej samej surowej skóry zwierzęcej, różnią się one znacząco sposobem obróbki, a co za tym idzie – właściwościami, wyglądem oraz zastosowaniem. Omówimy tutaj cechy, zalety i wady skóry licowej oraz zamszu, pomagając wam dokonać świadomego wyboru podczas zakupu. Przedstawimy też różnice między nubukiem a zamszem i podpowiemy, jak pielęgnować oba materiały.
Informacje
Dane firmy
kontakt@mdotm.pl
P.P.H.U. Majkowski
NIP: 1250084257
05-270 Marki
Zygmuntowska 10A